Kilis 1 Şubesi

SENDİKAMIZDAN ŞAMİL TAYYAR KONFERANSI

Eğitim-Bir-Sen Kilis Şubesi, “Yeni Türkiye İdeali” konulu bir konferans düzenledi. Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın konuşmacı olduğu konferansa, milletvekilleri Ahmet Salih Dal, Fuat Karakuş, Belediye Başkan Adayı Hasan Kara ve çok sayıda davetli katıldı. Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Bekir Şen’in selamlama konuşmasının ardından söz alan Şamil Tayyar, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Çözüm süreciyle başlayan dönemde uzun bir süredir ülkede kan akmadığına dikkat çeken Şamil Tayyar, “Cumhuriyet tarihinde bu süreci başlatmak için Recep Tayyip Erdoğan kadar risk alacak başka lider yoktur” dedi.

Kan üzerinden siyaset yapanların bu durumdan rahatsız olduğunu ve 17 Aralık operasyonunun amacının barış sürecini kesintiye uğratmak olduğunu ifade eden Tayyar, şunları söyledi: “Yaklaşık 1 yıldır bu memlekette kan akmıyor, yıllardır kan üzerinden siyaset yapanlar bundan da rahatsızlar. 17 Aralık süreciyle başlayan dönemde bu hükümeti yıkmak isteyenlerin hedefi barış sürecini de kesintiye uğratmaktı. Bu memlekette kardeş kavgasının sonlandırılması, kanın durması, şiddetin durması kimi niye rahatsız eder?”

Tayyar, yıllardın bu ülkede kimsenin ‘Kürtüm’ diyemediğini ve 1988 yılında Kürtçe yayın yapmayı gündeme getiren dönemin Başbakanı Turgut Özal’a Anavatan Partisi’nin kazan kaldırdığını kaydetti. Şu anda 24 saat Kürtçe yayın yapan kanalların var olduğunu vurgulayan Tayyar, “Kürtler, açıkça ‘ben Kürtüm’ diyemiyordu. Şimdi alnı açık, başı dik, ben ‘Kürtüm’, ‘Türküm’, ‘Lazım’, ‘Çerkezim’ diyebiliyor. 1988 yılında Turgut Özal, Kürtçe yayın meselesini gündeme getirdiğinde Anavatan Partisi’nde kıyamet koptu, kazan kaldırdılar. Şimdi 24 saat yayın yapan Kürtçe kanallar var. Allah bize güç ve sağlık verirse, bu kardeşlik projesini sekteye uğratmak isteyenlere fırsat vermeyiz” şeklinde konuştu.